Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności
Orły Biegowe
Orły Biegowe
Orły Biegowe
Orły Biegowe
Orły Biegowe
Orły Biegowe

Aktualności


Maraton Dębno - poznaj historię tego wyjątkowego wydarzenia sportowego

Maraton Dębno rozpocznie - jak już wspominaliśmy - edycję ORŁÓW BIEGOWYCH 2023.
Pozwólcie drodzy Biegacze, że w kilku słowach (no dobrze będzie tych słów troszkę więcej;)) opowiemy Wam, dlaczego ten bieg jest tak wyjątkowy, dlaczego warto przynajmniej raz w nim uczestniczyć, by dołączyć do grona wyjątkowych sportowców.
Poświęćcie tych kilka minut, przeczytajcie i poznajcie historię Maratonu w Dębnie.
Życzymy miłej lektury...Będzie nam miło, jeśli zostawicie pod postem komentarz i opowiecie nam, czy znaliście historię tego biegu, czy czymś Was zaskoczyła, może znaleźliście siebie na załączonych zdjęciach i oczywiście - czy będziecie z nami podczas edycji Orłów Biegowych 2023.
"O Maratonie Dębno słów kilka…"
Początki dębnowskiego biegu sięgają 1966 roku. Wtedy to, Henryk Witkowski wpadł na pomysł, by uczcić przypadający jubileusz 1000-lecia Państwa Polskiego zorganizowaniem biegu. Nie były to czasy łatwe, bo każda inicjatywa wymagała aprobaty ówczesnych władz państwa. Stąd też inicjator naszej imprezy zaproponował historyczną trasę z Cedyni do Siekierek.
Pierwsza edycja biegu odbyła się 22 lipca 1966 roku pod nazwą: I Mały Maraton „O Błękitną Wstęgę Granicy Pokoju”. Na dystansie 21,5 km wystartowało 24 zawodników. Zwyciężył Zdzisław Bogusz. Chyba nikt nie myślał wtedy, że bieg będzie miał dłuższą tradycję.
Dystans stopniowo wydłużano. Wreszcie w 1969 roku zyskał on miano pełnego maratonu. Jednocześnie bieg otrzymał rangę mistrzostw Polski. Impreza z czasem zyskała znaczenie międzynarodowe. Gościliśmy bowiem biegaczy nie tylko z krajów ościennych, ale praktycznie z każdego kontynentu. Najsłynniejszym biegaczem zagranicznym, który brał udział w naszym maratonie był Ronald Hill, który przed startem w Dębnie w 1975 roku legitymował się już złotym i brązowym medalem Mistrzostw Europy oraz zwycięstwem w legendarnym maratonie w Bostonie.
W 1973 roku impreza została przeniesiona z Cedyni do Dębna, gdzie początkowo (do 1986 roku) rozgrywana była na trasie składającej się z pięciu pętli: Dębno-Barnówko-Dębno. To na tej trasie rodziła się legenda niesamowitego Ryszarda Marczaka.
W 1979 roku na starcie maratonu w Dębnie stanęła pierwsza w historii tego biegu kobieta – Christa Vahlensieck z Niemiec. Szlak polskim maratonkom przecierała zaś w 1981 roku Anna Bełtowska.
Rok 1986 przyniósł zapisany na kartach historii światowego maratonu bieg, kiedy to padły dwa rekordy Polski. Antoni Niemczak uzyskał niebotyczny wynik 2:10:34. Renata Walendziak zaś 2:32:30. Rezultaty tego biegu oszałamiały. Wynik 2:20:00 dawał dopiero 35 miejsce. Był to praktycznie ostatni bieg na tej trasie…
Od 1987 roku zawodnicy rywalizowali na trasie składającej się z trzech pętli w konfiguracji: Dębno – Dargomyśl – Cychry – Dębno lub Dębno – Cychry – Dargomyśl – Dębno. Na pewno nie była ona tak płaska i sprzyjająca dobrym wynikom jak ta poprzednia, ale powodowała mniejszą liczbę „dubli”.
W 1988 roku na starcie maratonu w Dębnie stanęła Wanda Panfil, która rozpoczynała swoją maratońską karierę. Rywalki nie miały z nią szans. Zwyciężyła z czasem 2:32:23 ustanawiając jednocześnie nowy rekord kobiet Maratonu Dębno. Rekord Wandy Panfil przetrwał do 2003 roku.
W latach 1991-1998 maratonu w Dębnie nie rozgrywano. Jego powrót na ulice miasta w 1999 roku budził w mieszkańcach mnóstwo zagadek. Wielu zastanawiało się czy powrót tej sztandarowej dla Dębna imprezy biegowej będzie jedynie epizodem, czy jednak udanym powrotem do wieloletniej tradycji.
Frekwencja biegu rosła z roku na rok. Co prawda w 1999 roku bieg ukończyło 89 osób. Ale już w kolejnych latach tendencja była wyraźnie wzrostowa. W 2000 roku Dębno uzyskało prawo do organizacji Mistrzostw Polski Kobiet w Maratonie, a w 2001 także w kategorii mężczyzn.
Wydarzeniem 29. Maratonu Dębno 2002 był pierwszy w historii naszego biegu start zawodników z Afryki. Byli to Kenijczycy – Samwel Tangus oraz Paul Ngeny. Budzili oni podziw publiczności obserwującej rywalizację maratońską.
Wizytówką 30. Maratonu Dębno 2003 był nowy rekord biegu kobiet ustanowiony przez Grażynę Syrek – 2:32:09. Tuż za nią, linię mety przekroczyła Monika Drybulska, której zabrakło zaledwie sekundy do wyrównania poprzedniego rekordu w kategorii kobiet.
Maratony w 2004 i 2008 roku obfitowały w nominacje olimpijskie uzyskiwane w Dębnie. W 2004 roku paszporty olimpijskie w Dębnie uzyskali Waldemar Glinka, Michał Bartoszak i Monika Drybulska. W 2008 roku zaś nominację olimpijską podczas maratonu w Dębnie uzyskali Henryk Szost i ponownie Monika Drybulska. Swoją drogą obecny rekordzista Polski w maratonie właśnie w naszym mieście stawiał pierwsze maratońskie kroki.
Rosnąca z roku na rok frekwencja startujących w Maratonie Dębno sprawiła, że w 2013 roku zmodyfikowana została trasa biegu i jest tożsama z tą dzisiejszą. Po starcie zawodnicy pokonują dwie małe pętle ulicami Dębna, po czym wybiegają na dwie duże pętle, które prowadzą przez Dargomyśl, Cychry i ponownie wracają na ulice Dębna.
Nowa trasa biegu sprawdziła się już rok później, gdy 28-letni rekord Maratonu Dębno Antoniego Niemczaka pobił Kenijczyk Cosmas Kyeva Mutuku. Czas przez niego osiągnięty – 2:09:57 – był oszałamiający. Zawodnik praktycznie całą trasę pokonał w samotności. Tego dnia nie miał sobie równych. Z czasem historia powtórzyła się jeszcze dwukrotnie. Zawodnik ten bowiem trzykrotnie zwyciężał w Maratonie Dębno.
W 2021 roku podczas 47. Maratonu Dębno kibice i zawodnicy byli świadkami niesłychanych wydarzeń. Prawdę mówiąc, warto poświęcić tamtej edycji biegu więcej uwagi. Po pierwsze, tymczasowo powrócono do historycznej trasy biegu składającej się z pięciu pętli: Dębno – Barnówko – Dębno. Po drugie, na starcie stanęli nieliczni w związku z obostrzeniami covid-19. Wreszcie po trzecie, wśród startujących można było dojrzeć najlepszych z najlepszych. Wśród mężczyzn, m. in. Krystian Zalewski będący aktualnym rekordzistą Polski w półmaratonie. Wśród kobiet, m. in. bijąca się o minimum olimpijskie Aleksandra Lisowska oraz Izabela Paszkiewicz.
Obie rywalizacje przebiegały bardzo emocjonująco. Finalnie zwycięzcami zostali: Arkadiusz Gardzielewski z czasem 2:10:31 oraz Aleksandra Lisowska. Uzyskując czas 2:26:08 zawodniczka z Olsztyna nie tylko pobiła dotychczasowy rekord maratonu Grażyny Syrek z 2003 roku o nieco ponad 6 minut, ale także wyrównała rekord Polski w maratonie należący od 2001 roku do Małgorzaty Sobańskiej.
47. Maraton Dębno 2021 przyniósł sześć wyników poniżej minimum na Igrzyska Olimpijskie w Tokio (Arkadiusz Gardzielewski, Kamil Karbowiak, Krystian Zalewski, Aleksandra Lisowska, Andżelika Mach, Izabela Paszkiewicz), wyrównanie rekordu Polski kobiet (Aleksandra Lisowska) oraz najlepszy czas w maratońskim debiucie mężczyzn (Krystian Zalewski).
48. Maraton Dębno 2022 rozegrany był w wietrznych i deszczowych warunkach pogodowych. Trzeci triumf w Dębnie święcił Cosmas Kyeva Mutuku, a Monika Jackiewicz uzyskała minimum na Mistrzostwa Europy w Monachium.
Start w najstarszym maratonie w Polsce jest niepowtarzalną okazją do poznania historii tego biegu. Jeśli poszukujesz wyzwań i chcesz pokonać trasę maratonu tutaj, gdzie biegali Twoi sportowi idole to nie zwlekaj! Rozpocznij treningi i wystartuj w 49. Maratonie Dębno 2023!